Stomatologia
dziecięca

Stomatologia dziecięca

Próchnica wczesna zębów mlecznych jest bardzo częstym i poważnym problemem społecznym. Rodzice małych dzieci nie zdają sobie sprawy z istnienia ubytków próchnicowych u swoich dzieci lub też uważają, że nie ma potrzeby leczenia uzębienia mlecznego, co często doprowadza do utraty zębów mlecznych.

Próchnica zębów mlecznych z powodu słabej ich mineralizacji charakteryzuje się szybkim przebiegiem. Nieleczona doprowadza do utraty zęba mlecznego. To z kolei upośledza żucie, powoduje nieprawidłowe ustawienie zębów stałych i konieczność leczenia ortodontycznego. Zaawansowana próchnica negatywnie wpływa na stan zdrowia całego organizmu. Na rozwój próchnicy wpływa głównie brak świadomości rodziców na temat konieczności oczyszczania wałów dziąsłowych bezzębnego niemowlęcia oraz stosowania szczoteczki od momentu pojawienia się pierwszego zęba mlecznego! W zapobieganiu próchnicy znaczenie mają szkodliwe nawyki żywieniowe takie jak przedłużone karmienie butelką i zasypianie z nią dziecka, potrawy papkowate, przekąski takie jak ciastka, paluszki, chipsy, które oblepiają zęby. Niewskazane jest również podawanie maluchom napojów słodkich. Pokarmy te nie powinny być podawane często. Między posiłkami należy spożywać, warzywa, sery, orzechy lub jabłka.

Wykazano, że wysoka intensywność próchnicy w uzębieniu mlecznym jest czynnikiem predysponującym do wystąpienia próchnicy zębów stałych. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym powinny rozpocząć się już około pierwszego roku życia dziecka, tuż po wyrżnięciu się pierwszych zębów. Oprócz sprawdzenia czy wszystko jest w porządku lekarz udzieli niezbędnych informacji dotyczących zabiegów higienicznych, szkodliwych nawyków dietetycznych oraz zapobiegania przenoszeniu bakterii próchnicotwórczych. Wizyty adaptacyjne służą zapoznaniu i przyzwyczajeniu dziecka do gabinetu dentystycznego. Nie chcemy przecież, by pierwsza wizyta wiązała się z dolegliwościami bólowymi i pozostawiła trwały uraz związany z leczeniem stomatologicznym.

W naszym gabinecie otrzymają Państwo wszelkie niezbędne informacje, a lekarze z długoletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi odpowiedzą na wszystkie pytania i zaopiekują się Państwa pociechami.

Umów wizytę

Klinika Ortodentic

Zostaw nam swoje dane i informacje dot. preferowanych godzin wizyty. Oddzwonimy.